Zobacz Reportaż
Warsaw Off ART 2020
Zobacz katalog z edycji
Warsaw Off ART 2018-2019
Do pobrania niżej
previous arrow
next arrow
Slider
ARTYŚCI EDYCJI WARSAW OFF ART

5. Jolanta Caban

Urodzona w Lublinie. Skończyła tam Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała na wydziale malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Aneks z grafiki warsztatowej na wydziale grafiki w pracowni prof. Romana Artymowskiego. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki w 1990 oraz stypendium Rządu Francuskiego w 1991.Odbyła staż w Szkole Sztuk Pięknych w Montpellier we Francji .Doktorat w dziedzinie sztuki obroniła w 2019 roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Bierze udział w licznych wystawach zagranicznych i krajowych, Dwa razy pokazywała swoje prace w gmachu Parlamentu Europejskiego w 2012 i 2014. Brała udział w Targach sztuki –Bruksela 2014. Miała dwie indywidualne wystawy w Wilnie w galerii Znad WILLI na Litwie. Brała udział w wystawach zbiorowych w Rzymie . Jej prace znajdują się w kolekcjach sztuki na całym świecie .W rankingu najlepszych polskich artystów Kompas sztuki 2020 zajęła 145 miejsce.

Nagrody i wyróżnienia
Nagroda Starosty Sieradzkiego w konkursie malarskim Triennale z martwą naturą-2012
Nagroda w konkursie malarskim Zadra—I miejsce-2011
Wyróżnienie- w konkursie malarskim w Hunfeld w Niemczech.

Jolanta Caban to urodzona kolorystka. Poszukiwania koloru jego -intensywności ,nasycenia to główny motyw malarstwa artystki. W jej twórczości znajdziemy rozwiązania abstrakcyjne i ulubiony temat martwych natur. Są to układy naczyń, wazonów ,kwiatów lub abstrakcyjnych form–obiektów. Ulubionym rozwiązaniem kompozycyjnym jest układ pasowy.
Formy w twórczości Jolanty Caban nie są dosłowne ale nawiązują do rzeczywistości w sposób bardzo emocjonalny i sugestywny. Malarka posługuje się własnym ekspresyjnym stylem..

Prace są malowane szeroko, farba użyta w dużych ilościach często swobodnie spływa tworząc meandry linii ,barwnych plam. Artystka używa często szpachli. Struktura obrazu pulsuje od nasycenia kolorem . Faktura na powierzchni płótna jest bardzo charakterystyczna dla malarstwa artystki. Obraz powstaje z wielu warstw ,widzimy przemalowania ,kolejne ruchy pędzla i szpachli zostawiają namacalny ślad. Jej obrazy przybierają różne gamy kolorystyczne ,Są prace gorące o silnej dominacji kolorów pomarańczowych i czerwieni kontrastujące z ciemnymi graficznymi plamami. Druga ścieżka poszukiwań to obrazy wyciszone ,pastelowe z dominantą ciepłej szarości.

Artystka mieszka i pracuje w Warszawie.